Начало В детайли Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
8808
Икономика

Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ

Общинските профили са нова функционалност на специализираната страница на ИПИ, която бе въведена през 2023 г. и която позволява да се види как дадена община се представя на фона на останалите според 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории - икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование.Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.

| 04 Юли 2024, 13:11 ч.
Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
Снимка © ИПИ

Институтът за пазарна икономика (ИПИ) стартира втората година на инициативата за разпространение, визуализация и анализ на общински данни "265 истории за икономика" с четири истории, които рядко попадат във фокуса на общественото внимание, съобщиха от ИПИ.

Общинските профили са нова функционалност на специализираната страница на ИПИ, която бе въведена през 2023 г. и която позволява да се види как дадена община се представя на фона на останалите според 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории - икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование. 

Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.

NRD24+ | Председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов честити на православните християни празника на всички български светии, съобщиха от пресцентъра на партията. "Улисани в ежедневните боричкания на нечистоплътната политическа арена понякога забравяме важните и непреходни неща в живота на нашия народ. Уважаеми сънародници ...
Вижте повече

Община Елин Пелин

Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите "Икономика и инвестиции" и "Пазар на труда". Общината е на 19-о място по добавена стойност през 2022 г. с 552 млн. лв., а при съотнасяне към населението тя се нарежда на 8-о място с по 24 120 лв./човек. За 2022 г., Елин Пелин се нарежда и в челната десетка по преки чужди инвестиции с натрупване (6-то място с 489,4 млн. евро) и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (9-то място с 311 млн. лв.). Високите инвестиции и добавена стойност се отразяват много благоприятно и на пазара на труда, като към 2022 г. Елин Пелин има 13-тата най-висока брутна месечна заплата у нас - 1732 лв., както и петото най-ниско ниво на безработица - 2,4 на сто.

Основната причина зад доброто представяне на общината е нейната роля като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които избират да изградят основните си складове на територията. Тази тенденция започва преди около 20 години и продължава и до днес, предимно заради наличното широко пространство и непосредствената близост до столицата.

Добрите икономически условия в общината се свързват и с добро представяне в други направления. Например общината има сравнително висок дял на собствените приходи от общите постъпления в общинския бюджет (27-о място с 30,9 на сто), въпреки че това се дължи до голяма степен и на сравнително високите данъци върху недвижимите имоти и сделките с тях. Демографският профил на общината също е сравнително благоприятен, предвид сравнително високия дял на населението в трудоспособна възраст и относително ниския дял на населението на 65 и повече години. Естественият и механичният прираст в общината са по-слаби, макар и по-скоро добри, спрямо повечето общини у нас. 

От гледна точка на здравеопазване, общината се представя добре. Образователните резултати на общината също са приемливи.

Община Сопот

Добавената стойност в община Сопот за 2022 г. е 268,8 млн. лв. - 44-ата най-висока у нас. Сопот се нарежда на 44-то място и по приходи от износ на нефинансовите предприятия с по 246,1 млн. лв. Инвестициите в дълготрайни материални активи за 2022 г. са 55 млн. лв., като това нарежда общината на 63-то място. Сопот е едва 148-та община по население със своите 8375 души според преброяването от 2021 г. По показател добавена стойност спрямо населението, общината се нарежда на трето място през 2022 г. с по 32 388 лв./човек. 

Основната причина за силното икономическо представяне е наличието на голям завод за боеприпаси, който печели от резкия скок в търсенето покрай войната в Украйна от 2022 г. насам, посочват от ИПИ, като изтъкват, че дори и преди конфликта, наличието на това предприятие е имало значителна позитивна роля за икономическото благосъстояние на общината. Пазарът на труда в Сопот е изключително благоприятен - наетите по трудово и служебно правоотношение са 6313 души или 88 на сто от населението на 15 и повече години, вторият най-висок резултат в страната. Това до голяма степен се дължи и на факта, че ежедневно към общината пътуват почти 2900 трудови мигранти (според преброяване 2021 г.), което е признак за притегателната сила на местната икономика. Безработицата в Сопот също е 12-ата най-ниска в страната - 2,8 на сто за 2022 г. Възнагражденията са относително високи, но все пак далеч от лидерите - 1337 лв. брутна месечна заплата за 2022 г., което нарежда общината на 78-о място у нас. 

Сопот се представя приемливо по отношение на демографията. Делът на населението в трудоспособна възраст е 63,6 на сто или 28-ия най-висок в страната. Естественият прираст е -7,1 промила (62-ро място от 265). Механичният прираст е едва 0,1 на сто, като това би могло да се обясни с високата ежедневна трудова миграция към общината – голяма част от хората, които имат интерес да работят в Сопот, но не са от общината, решават да пътуват до нея, вместо да се заселят трайно. 

Представянето на общината в сферата на здравеопазването би могло да е по-добро. Образователните резултати също са противоречиви, отбелязва от ИПИ.

Община Балчик

Балчик съчетава два особени общински профила – туристическа община на Черноморието, както и център на развитие на вятърната енергия, която е силно застъпена предимно в Североизточна България.

Тези характеристики играят роля Балчик да се представя относително добре по всички индикатори в категорията "Икономика и инвестиции". Добавената стойност за 2022 г. е 200,4 млн. лв. (54-то място), а спрямо населението – 12 602 лв./човек (28-о място). През 2022 г. преките чужди инвестиции възлизат на 23,6 млн. евро (50-то място), а разходите за придобиване на дълготрайни материални активи са 93 млн. лв. (38-о място). Приходите от износ също са сравнително високи – 140,3 млн. лв. (65-о място). В тон с доброто икономическо представяне, и пазарът на труда е благоприятен – безработицата през 2022 г. е 3,9 на сто или 36-ата най-ниска у нас, а средната брутна месечна заплата е 1390 лв. (60-то място). 

Като туристическа община, Балчик се откроява със силни местни финанси. Делът на собствените приходи от всички постъпления в общинския бюджет за 2023 г. е 42,8 на сто (9-о място), като при това данъците върху придобиване на имущество и недвижимите имоти не са високи. Обичайно този тип общини имат височки постъпления заради високия брой имоти и сделки с имоти (хотели и ваканционни жилища), както и заради постъпления от туристически данък и от такса за битови отпадъци покрай многото туристически обекти и заведения.

В демографско отношение, Балчик е много близо до медианната община – дяловете на трудоспособното население и на населението на 65 и повече години са съответно 60,6 на сто (125-о място) и 26,9 на сто (136-о място), а коефициентът на естествен прираст възлиза на -11,7 промила (145-о място). Същевременно общината се справя отлично в привличането на население, вероятно заради развития туризъм, близостта до голям град и благоприятния климат, като механичният прираст през 2023 г. е 3,8 на сто (27-о място).

Образователните резултати на общината също са близки до медианата. Предлагането на здравеопазване в общината е добро.

Община Смолян

Община Смолян е интересна по две направления. От една страна, тя е областен център, което дава определена икономическа и административна тежест в региона и предполага нелошо представяне по немалко индикатори, въпреки известната географска изолация от останалата част от страната, коментират от ИПИ. Това си проличава в сравнително добрите икономическите резултати - например добавената стойност през 2022 г. е 361,6 млн. лв. (34-то място в страната), като от нея на човек се падат по 10 946 лв. (38-мо място). През 2022 г. преките чуждестранни инвестиции възлизат на 19,7 млн. евро (56-о място), а разходите за дъготрайни материални активи са 118 млн. лв. (29-о място). 

Второто направление е свързано с факта, че Смолян и близките общини се открояват с традиционно много високо качество на основното и средното образование. Зад това стоят много причини  – засилена комуникация между училищата и регионалното управление на образованието, активно участие на родителите в образователния процес, сравнително голям брой учители, които също са добре мотивирани и заплатени, както и високо финансиране за образование, отбелязват от ИПИ и допълват, че резултатите са видими. Мащабът на Смолян като областен център се свързва и с добър достъп до здравеопазване. Смолян обаче има сериозни демографски предизвикателства. Въпреки че е областен център, общината се нарежда едва на 77-о място по дела на трудоспособното население (62,2 на сто според последното преброяване). Демографската динамика сигнализира, че общината не е достатъчно атрактивна за създаване на семейство или за привличане на жители от други населени места - коефициентът на естествен прираст е -12 промила(147-мо място), а механичният прираст е едва -0,1 на сто или 204-тия най-висок у нас. Тези проблеми са съпътствани от известни слабости на пазара на труда - безработицата през 2022 г. се равнява на сравнително високите 6,1 на сто (92-ро място в страната), а средната брутна месечна заплата е 1311 лв. (87-мо място). 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
За ден над 70 души потърсиха съдействие в трите пункта, разкрити от Община Варна заради жегата
Повече от 70 души потърсиха днес съдействие в трите мобилни пункта, разкрити във Варна заради жегата, съобщиха от Общината в крайморския град. В тях медицински специалисти мериха б ...
Оперативното бюро на ДПС в област Добрич сне доверието си от депутата Ертен Анисова и областния председател на партията Ердинч Хаджиев
Оперативното бюро на "Движението за права и свободи" - област Добрич на свое заседание днес взе решение за безрезервна подкрепа към почетния председател на партията Ахмед Доган. То ...
Продължава почистването от растителност на коритото на река Марица в Пловдив
Продължава почистването от растителност на коритото на река Марица в Пловдив, съобщи заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов, след като днес направи оглед на мяс ...
Три пожара има днес на територията на Североизточното държавно предприятие, съобщиха от пресотдела на институцията
Три пожара гасят горски служители и огнеборци на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП), съобщиха от пресотдела на СИДП. В Държавното ловно стопанство - Паламар ...
Мъж, употребил алкохол, е блъснал 54-годишна жена на пешеходна пътека в Петрич
Мъж на 59 години от петричкото село Михнево, излизайки с автомобила си от кръстовище,  е блъснал 54-годишна жена от  Петрич, която е пресичала пътното платно на пешеходна ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Ивелин Михайлов каза, че не се притеснява от комисията, която ще провери данни за дейността му и тази на комплекс „Исторически парк“
Идеологът на партия „Величие“ Ивелин Михайлов каза пред журналисти в Благоевград, където се срещна със симпатизанти на партията, че не се притеснява от създадената днес ...
След деветчасово заседание Столичният общински съвет смени ръководствата на шест основни общински дружества
След деветчасово заседание Столичният общински съвет смени днес ръководствата на шест основни общински дружества с годишен общ оборот от над три млрд. лв. Общинските съветници прие ...
„Родопи филм фест“ в Смолян беше открит с филма „Раят може да почака“
С филма „Раят може да почака“ от Германия на режисьора на Свен Халфар бе открито тази вечер четвъртото издание на Международния документален „Родопи филм фест&ldq ...
Министрите на отбраната на Гърция, България и Румъния подписаха писмо за намерения за Коридор за военна мобилност
Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас подписа днес писмо за намерения за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност, заедно с колегите си от България Атанас За ...
Съдът във Варна определи „домашен арест“ за обвинения за участие в организирана престъпна група кмет на Старо Оряхово
Варненският окръжен съд определи мярка за неотклонение „домашен арест“, контролиран с електронно проследяващо устройство, за 34-годишния кмет на Старо Оряхово, община Д ...
8808
Икономика

Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ

Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите "Икономика и инвестиции" и "Пазар на труда".Основната причина зад доброто представяне на общината е нейната роля като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които избират да изградят основните си складове на територията
| 04 Юли 2024, 13:11 ч.
Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
Социално-икономическото развитие на общините Елин Пелин, Сопот, Балчик и Смолян е във фокуса на новите истории на ИПИ
Снимка © ИПИ

Институтът за пазарна икономика (ИПИ) стартира втората година на инициативата за разпространение, визуализация и анализ на общински данни "265 истории за икономика" с четири истории, които рядко попадат във фокуса на общественото внимание, съобщиха от ИПИ.

Общинските профили са нова функционалност на специализираната страница на ИПИ, която бе въведена през 2023 г. и която позволява да се види как дадена община се представя на фона на останалите според 30 ключови индикатора, разпределени в шест категории - икономика и инвестиции, пазар на труда, местни финанси, демография, здравеопазване и образование. 

Историите са: за община в периферията на София, ключов логистичен център за големи бизнеси у нас - Елин Пелин; община, която в момента се развива ускорено благодарение на военната си промишленост - Сопот; община, която е едновременно туристически център и обект на големи инвестиции в зелена енергия - Балчик; областен център с традиционно високо представяне в сферата на образованието - Смолян.

Община Елин Пелин

Повече от NRD24+

Община Елин Пелин е една от най-добре представящите се в почти всички индикатори в категориите "Икономика и инвестиции" и "Пазар на труда". Общината е на 19-о място по добавена стойност през 2022 г. с 552 млн. лв., а при съотнасяне към населението тя се нарежда на 8-о място с по 24 120 лв./човек. За 2022 г., Елин Пелин се нарежда и в челната десетка по преки чужди инвестиции с натрупване (6-то място с 489,4 млн. евро) и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (9-то място с 311 млн. лв.). Високите инвестиции и добавена стойност се отразяват много благоприятно и на пазара на труда, като към 2022 г. Елин Пелин има 13-тата най-висока брутна месечна заплата у нас - 1732 лв., както и петото най-ниско ниво на безработица - 2,4 на сто.

Основната причина зад доброто представяне на общината е нейната роля като логистичен център за много от големите търговски вериги у нас, които избират да изградят основните си складове на територията. Тази тенденция започва преди около 20 години и продължава и до днес, предимно заради наличното широко пространство и непосредствената близост до столицата.

Добрите икономически условия в общината се свързват и с добро представяне в други направления. Например общината има сравнително висок дял на собствените приходи от общите постъпления в общинския бюджет (27-о място с 30,9 на сто), въпреки че това се дължи до голяма степен и на сравнително високите данъци върху недвижимите имоти и сделките с тях. Демографският профил на общината също е сравнително благоприятен, предвид сравнително високия дял на населението в трудоспособна възраст и относително ниския дял на населението на 65 и повече години. Естественият и механичният прираст в общината са по-слаби, макар и по-скоро добри, спрямо повечето общини у нас. 

От гледна точка на здравеопазване, общината се представя добре. Образователните резултати на общината също са приемливи.

Община Сопот

Добавената стойност в община Сопот за 2022 г. е 268,8 млн. лв. - 44-ата най-висока у нас. Сопот се нарежда на 44-то място и по приходи от износ на нефинансовите предприятия с по 246,1 млн. лв. Инвестициите в дълготрайни материални активи за 2022 г. са 55 млн. лв., като това нарежда общината на 63-то място. Сопот е едва 148-та община по население със своите 8375 души според преброяването от 2021 г. По показател добавена стойност спрямо населението, общината се нарежда на трето място през 2022 г. с по 32 388 лв./човек. 

Основната причина за силното икономическо представяне е наличието на голям завод за боеприпаси, който печели от резкия скок в търсенето покрай войната в Украйна от 2022 г. насам, посочват от ИПИ, като изтъкват, че дори и преди конфликта, наличието на това предприятие е имало значителна позитивна роля за икономическото благосъстояние на общината. Пазарът на труда в Сопот е изключително благоприятен - наетите по трудово и служебно правоотношение са 6313 души или 88 на сто от населението на 15 и повече години, вторият най-висок резултат в страната. Това до голяма степен се дължи и на факта, че ежедневно към общината пътуват почти 2900 трудови мигранти (според преброяване 2021 г.), което е признак за притегателната сила на местната икономика. Безработицата в Сопот също е 12-ата най-ниска в страната - 2,8 на сто за 2022 г. Възнагражденията са относително високи, но все пак далеч от лидерите - 1337 лв. брутна месечна заплата за 2022 г., което нарежда общината на 78-о място у нас. 

Сопот се представя приемливо по отношение на демографията. Делът на населението в трудоспособна възраст е 63,6 на сто или 28-ия най-висок в страната. Естественият прираст е -7,1 промила (62-ро място от 265). Механичният прираст е едва 0,1 на сто, като това би могло да се обясни с високата ежедневна трудова миграция към общината – голяма част от хората, които имат интерес да работят в Сопот, но не са от общината, решават да пътуват до нея, вместо да се заселят трайно. 

Представянето на общината в сферата на здравеопазването би могло да е по-добро. Образователните резултати също са противоречиви, отбелязва от ИПИ.

Община Балчик

Балчик съчетава два особени общински профила – туристическа община на Черноморието, както и център на развитие на вятърната енергия, която е силно застъпена предимно в Североизточна България.

Тези характеристики играят роля Балчик да се представя относително добре по всички индикатори в категорията "Икономика и инвестиции". Добавената стойност за 2022 г. е 200,4 млн. лв. (54-то място), а спрямо населението – 12 602 лв./човек (28-о място). През 2022 г. преките чужди инвестиции възлизат на 23,6 млн. евро (50-то място), а разходите за придобиване на дълготрайни материални активи са 93 млн. лв. (38-о място). Приходите от износ също са сравнително високи – 140,3 млн. лв. (65-о място). В тон с доброто икономическо представяне, и пазарът на труда е благоприятен – безработицата през 2022 г. е 3,9 на сто или 36-ата най-ниска у нас, а средната брутна месечна заплата е 1390 лв. (60-то място). 

Като туристическа община, Балчик се откроява със силни местни финанси. Делът на собствените приходи от всички постъпления в общинския бюджет за 2023 г. е 42,8 на сто (9-о място), като при това данъците върху придобиване на имущество и недвижимите имоти не са високи. Обичайно този тип общини имат височки постъпления заради високия брой имоти и сделки с имоти (хотели и ваканционни жилища), както и заради постъпления от туристически данък и от такса за битови отпадъци покрай многото туристически обекти и заведения.

В демографско отношение, Балчик е много близо до медианната община – дяловете на трудоспособното население и на населението на 65 и повече години са съответно 60,6 на сто (125-о място) и 26,9 на сто (136-о място), а коефициентът на естествен прираст възлиза на -11,7 промила (145-о място). Същевременно общината се справя отлично в привличането на население, вероятно заради развития туризъм, близостта до голям град и благоприятния климат, като механичният прираст през 2023 г. е 3,8 на сто (27-о място).

Образователните резултати на общината също са близки до медианата. Предлагането на здравеопазване в общината е добро.

Община Смолян

Община Смолян е интересна по две направления. От една страна, тя е областен център, което дава определена икономическа и административна тежест в региона и предполага нелошо представяне по немалко индикатори, въпреки известната географска изолация от останалата част от страната, коментират от ИПИ. Това си проличава в сравнително добрите икономическите резултати - например добавената стойност през 2022 г. е 361,6 млн. лв. (34-то място в страната), като от нея на човек се падат по 10 946 лв. (38-мо място). През 2022 г. преките чуждестранни инвестиции възлизат на 19,7 млн. евро (56-о място), а разходите за дъготрайни материални активи са 118 млн. лв. (29-о място). 

Второто направление е свързано с факта, че Смолян и близките общини се открояват с традиционно много високо качество на основното и средното образование. Зад това стоят много причини  – засилена комуникация между училищата и регионалното управление на образованието, активно участие на родителите в образователния процес, сравнително голям брой учители, които също са добре мотивирани и заплатени, както и високо финансиране за образование, отбелязват от ИПИ и допълват, че резултатите са видими. Мащабът на Смолян като областен център се свързва и с добър достъп до здравеопазване. Смолян обаче има сериозни демографски предизвикателства. Въпреки че е областен център, общината се нарежда едва на 77-о място по дела на трудоспособното население (62,2 на сто според последното преброяване). Демографската динамика сигнализира, че общината не е достатъчно атрактивна за създаване на семейство или за привличане на жители от други населени места - коефициентът на естествен прираст е -12 промила(147-мо място), а механичният прираст е едва -0,1 на сто или 204-тия най-висок у нас. Тези проблеми са съпътствани от известни слабости на пазара на труда - безработицата през 2022 г. се равнява на сравнително високите 6,1 на сто (92-ро място в страната), а средната брутна месечна заплата е 1311 лв. (87-мо място). 

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
За ден над 70 души потърсиха съдействие в трите пункта, разкрити от Община Варна заради жегата
Оперативното бюро на ДПС в област Добрич сне доверието си от депутата Ертен Анисова и областния председател на партията Ердинч Хаджиев
Продължава почистването от растителност на коритото на река Марица в Пловдив
Три пожара има днес на територията на Североизточното държавно предприятие, съобщиха от пресотдела на институцията
Мъж, употребил алкохол, е блъснал 54-годишна жена на пешеходна пътека в Петрич
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юли
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Ивелин Михайлов каза, че не се притеснява от комисията, която ще провери данни за дейността му и тази на комплекс „Исторически парк“
На преден план
След деветчасово заседание Столичният общински съвет смени ръководствата на шест основни общински дружества
В детайли
„Родопи филм фест“ в Смолян беше открит с филма „Раят може да почака“
Сфера
Министрите на отбраната на Гърция, България и Румъния подписаха писмо за намерения за Коридор за военна мобилност
Контекст
Съдът във Варна определи „домашен арест“ за обвинения за участие в организирана престъпна група кмет на Старо Оряхово
Сфера
Нови три случая на коклюш са установени в Ловешко
На преден план
За трети път Окръжният съд в Търговище оставя в ареста мъж от Омуртаг, обвинен в ръководене на организирана престъпна група
В детайли
Министърът на регионалното развитие и благоустройството посети Дряново
Контекст
В Разградско има пет склада за съхраняване на негодни за употреба препарати за растителна защита
Местен фокус
Този град няма да го предадем на една шайка разбойници, каза Васил Терзиев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.